Zemnící materiál
Hromosvody jsou určeny k ochraně vašeho majetku nebo elektrického zařízení před škodlivými účinky úderu blesku. Zemnící materiály zajišťují elektrickou cestu pro bleskový proud do země a zabraňují tak poškození vašeho majetku. Hromosvody jsou obvykle vyrobeny z mědi nebo hliníku a jsou umístěny na vyvýšených místech vaší nemovitosti, například na střeše. Uzemňovací materiály, jako je zemnicí tyč a ochranný úhelník, se umísťují po obvodu vaší nemovitosti. Když dojde k úderu blesku, proud z úderu je odveden přes uzemňovací materiály do země, mimo váš pozemek. Tím se zabrání tomu, aby proud způsobil škody na vašem majetku nebo elektrickém zařízení. Hromosvody a uzemňovací materiály jsou nezbytné pro účinnou ochranu vašeho majetku nebo elektrického zařízení před škodami, které může úder blesku způsobit.
2101 2 - OS01 horní, FeZn, ochranná stříška horní
Drát 8 0.4kg/m Fezn
Drát 10 0.62kg/m Fezn
DUD vrut 8/100 (170 mm) Držák ochranného úhelníku do dřeva
Pásek FeZn 30/4 koeficient 0.95kg/m 2170 8
podpěru PV 22 horní, zámek č.10, Stodo
Svorka SO malá na okapové žlaby 2053 4
Svorka SO velká připojovací svorka okapových žlabů 2054 1
Svorka SR 02 pro spojení pásku 30x4 4xM8 2073 2
Svorka SR 03 Litina 2xM8 pro spojení pásky a vodiče 2074 9
Svorka SS spojovací kruhových vodičů 2051 0
Svorka SZ Litina zkušební pro spoj.hrom.s uzem. 2055 8
Co je zemnící pás?
Jedná se o antistatický pásek, občas označovaný též jako zemnící páska. Použitím tohoto elastického antistatického pásku můžete uzemnit své vozíky, což zamezuje vzniku elektrostatických výbojů, jež mohou způsobit zničení integrovaných obvodů a způsobit tak značné škody.
Jak hluboko umístit zemnící pásek?
Většinou je postačující zasunout jeden páskový nebo drátový zemnič do země do hloubky 30 až 40 cm, přibližně 1 metr od vodivého uzemňovacího bodu. Při vyšších napětích je vhodné umístit více páskových zemničů kolem uzemňovací konstrukce, přičemž čím je zemnič dál od této konstrukce, tím hlouběji by měla být zasunuta do země.
Jak správně položit zemnící pásek?
Zemnící pásovinu umisťujte na místech, kde se spojují, s minimálním přesahem 500 mm. Je důležité zachovat minimální vzdálenost 400 mm mezi zemnícími svorkami. Toto pravidlo platí jak pro spojení dvou zemnících pásovin, tak i pro připojení uzemnění rozvaděče a bleskosvodu.
Co je to zemnící tyč?
Zemnící tyče jsou důležitou součástí bleskové ochrany, která směřuje bleskový výboj do země. Jejich použití je klíčové při stavbě hromosvodu a uzemnění, kdy jsou kombinovány s dalšími prvky.
Jak umístit zemnící tyč?
Jestli máte dvě zemnící tyče, je vhodné umístit je co nejdál od sebe, aby se navzájem nepřekážely. Rozteč 5 metrů je nedostatečná, doporučuje se více než 10 metrů. Tyče by měly být propojeny vodorovným podzemním vodičem, což také pomůže snížit celkový odpor uzemnění.
Jak daleko od sebe zemnící tyče?
Do země umístěte minimálně 2 nebo 3 zemnící tyče o délce 1 metr, přičemž by měly být vzdáleny přibližně 2 a 3 metry od sebe.
Jak hluboko musí být hromosvod?
Pro uzemnění se používají následující materiály a prvky:
- Drát FeZn o průměru 10 mm
- Zemnící pásky FeZn o rozměrech 30/4 mm
- Zemnící tyče o rozměrech 28 mm x 2 metry (svisle)
- Pozinkované zemnící desky o rozměrech 2000 x 500 mm (preferováno svislé umístění)
Všechny zemnící prvky by měly být zasazeny do země nejméně do hloubky 50 cm.