Proudové chrániče
Proudové chrániče jsou nezbytnou součástí elektrického obvodu, jelikož chrání, měří a monitorují elektrický proud a v případě potřeby jej odpojují od obvodu. Chrániče se liší počtem pólů, jmenovitým napětím a typem upevnění. Nabízíme elektrické chrániče od spolehlivých dodavatelů, jako je Bonega, Schneider nebo OEZ. V naší nabídce si vyberete také jističochránič. Potřebujete poradit s výběrem? Prosíme, kontaktujte nás, jeden z našich odborníků vám pomůže.
1P RCBO (6 kA) BONEGA® - 10A char. B / 30 mA
1P RCBO (6 kA) BONEGA® - 16A char. B / 30 mA
LFN-25-2-030A - Proudový chránič
LFN-25-2-030AC - Proudový chránič
LFN-25-4-030A - Proudový chránič
LFN-25-4-030AC - Proudový chránič
LFN-40-4-030A - Proudový chránič
OLI-10B-1N-030A - Proudový chránič s nadproudovou ochranou
OLI-10C-1N-030A - Proudový chránič s nadproudovou ochranou
OLI-10C-1N-030AC - Proudový chránič s nadprou. och.
OLI-16B-1N-030A - Proudový chránič s nadproudovou ochranou
OLI-16C-1N-030A - Proudový chránič s nadproudovou ochranou
Ochrana zdraví a majetku díky proudovému chrániči
Proudový chránič, známý také jako RCD (Residual Current Device) či neformálně jako „fíčko“ (z německého „fehler I“), slouží k ochraně před zemními poruchovými proudy. Jeho hlavním účelem je zabránit úrazům elektrickým proudem v případě narušení izolace nebo náhodného kontaktu s napětím. Tím zároveň pomáhá minimalizovat riziko požáru v důsledku poruchy v elektrickém obvodu.
Jeho princip spočívá ve srovnání mezi elektrickým proudem, který vstupuje do obvodu, a proudem, který z něj vystupuje. Pokud tyto proudy vykazují rozdíl přesahující povolenou mez, což indikuje nežádoucí „odtok“ proudu, chránič ihned přeruší obvod a zamezí dalšímu nebezpečnému průchodu.
Kdy použít proudový chránič a kdy ne?
Dle současných platných norem ČSN je nezbytné vybavit proudovými chrániči všechny zásuvky do 32 A a také všechny světelné obvody v elektroinstalacích, a to bez ohledu na to, zda se nacházejí v koupelně nebo jinde. Tato povinnost se týká jak nově instalovaných, tak i rekonstruovaných elektroinstalací. Pokud se potýkáte s nedostatečným prostorem ve vaší rozvodné skříňce, můžete využít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.
Jak zvolit správný typ proudového chrániče?
Při návrhu a realizaci elektroinstalací je klíčové pečlivě vybrat správný typ proudového chrániče. Pokud je reziduální proud zakryt stejnosměrnou složkou, jeho nepřítomnost nemusí být patrná během provozu. I když je proudový chránič stále aktivní, vše může zdánlivě fungovat bez problémů. Naneštěstí se problém projeví až v případě poruchy, což bývá obvykle pozdě, a to již ve chvíli, kdy je ochrana potřeba nejvíce. Při volbě vhodného typu proudového chrániče je dobré řídit se následujícími doporučeními:
- V případech, kde je reziduální proud tvořený stejnosměrnou složkou zcela vyloučen, může být použit proudový chránič typu AC.
- Pokud hrozí, že se vyskytne reziduální proud s nenulovou střední hodnotou, je nutné zvolit proudový chránič typu A.
- Když dochází k nežádoucím vypnutím obvodu a je přítomen spotřebič generující vysoké frekvence, lze situaci řešit pomocí proudového chrániče typu F.
- V situacích, kde existuje riziko výskytu stejnosměrných reziduálních proudů, je třeba zvážit použití proudového chrániče typu B, případně B+.
Je důležité si uvědomit, že je chybné domnívat se, že proudový chránič typu B je určený pouze pro stejnosměrné obvody. Ve skutečnosti jsou všechny typy proudových chráničů navrženy výhradně pro střídavé (AC) obvody. Mezi těmito typy chráničů je rozdíl v tom, na jaký druh reziduálního proudu reagují.