Symetrický vs. asymetrický střídač
PROČ Q-ELEKTRIK A.S. ZÁSADNĚ POUŽÍVÁ ASYMETRICKÉ STŘÍDAČE?
Česká republika od roku 2011 přešla ze součtového měření na měření po fázích. To mělo za následek mnoho problémů. U fotovoltaiky se tím značně snížil počet možností při volbě střídače. Zatímco třeba v Německu nebo Polsku můžou vybírat z desítek, až stovek značek střídačů, v ČR je výběr značně omezenýna jednotky značek, které provedli úpravu svých střídačů, aby si poradili s asymetrickou sítí. To zásadně zhoršuje dostupnost a zvyšuje cenu za střídač. Je třeba dbát zvýšené pozornosti při výběru fotovoltaiky– nutno zvolit asymetrický střídač (například GoodWe ET 10 kW)! Proč, je názorně ukázáno na obr. 1.
Proto Q-ELEKTRIK a.s. používá zásadně asymetrické střídače. Přesto mnoho společností i dnes, ať už v důsledku tlaku na cenu nebo dostupnosti používá symetrické střídače a tím značně zhoršují efektivitu a návratnost celého systému.
Jak funguje symetrický střídač
Symetrický střídač rozdělí výrobu na třetiny a do každé fáze pošle stejně, bez ohledu na zatížení spotřebou. V případě volby symetrického střídače, se vám klidně může stát, že účty za elektřinu po instalaci fotovoltaiky budou podobné jako před instalací, v nejhorších případech se můžou i zvýšit!
Jak funguje asymetrický střídač
Asymetrický střídač rozdělí výrobu, dle spotřeby domu a je proto mnohem efektivnější. Tím pádem vyrobena elektřina není zbytečně dodávána do sítě (navíc většinou za směšné ceny), ani si zbytečně ze sítě neodebírá (samozřejmě za plnou cenu), když to není nutné. Proto je potřeba dbát zvýšené pozornosti při výběru vhodného dodavatele pro vaši fotovoltaiku.
Obrázek 1
Zdroj obrázku: https://www.estav.cz/img/_/9418.foto/souctove_mereni2.jpg