Ochrany vedení v sítích IT (3. část)
Jaké jsou hlavní výzvy a řešení při ochraně vedení v sítích IT proti účinkům zemních proudů? Třetí a poslední část této odborné práce se zaměřuje na závěrečná doporučení a shrnuje výhody metody fázování směrových zemních ochran. Navazuje na části 1 a 2: ochrana vedení v sítích IT proti účinkům zemních proudů a ověřování a směrování (fázování) zemních směrových ochran. Následující text poskytne přehled zásadních aspektů ochrany a moderních digitálních ochranných systémů.
3. Závěrečná doporučení
3.1 Nelinearita
Z důvodu nelinearity (např. i malé přesycení) se na výstupu sekundárního vinutí otevřeného trojúhelníku MTN někdy objevuje měkké indukované napětí u0 vyšších harmonických (zejména 3. a 5.), aniž se v síti vyskytuje porucha zemního spojení nebo výrazný fázový asymetrický svod izolace.
Uvedený jev lze snadno potlačit připojením odporové zátěže (např. žárovky 230 V, 15 W) na výstupní sekundární vinutí otevřeného trojúhelníku MTN. (Někteří výrobci tento problém řeší přímo ve výrobě MTN připojením odporové zátěže s velkou ohmovou hodnotou do každé fáze sekundárního vinutí 100/3 V.)
3.2 Digitální ochranné systémy
Současné moderní digitální ochranné systémy jsou poměrně drahé. Jejich výhoda je však ve velkém výběru funkčnosti a ve vysoké spolehlivosti bez potřeby údržby a pravidelného ověřování. Jejich seřizování, ověřování a směrování při uvádění do provozu, zejména v kompenzovaných sítích vn, vyžaduje projekt průběhu reziduálních zemních proudů (obr. 2) a potřebnou profesní odbornost a zkušenost.
Nejsou-li tyto podmínky splněny, nelze ani při použití drahých ochran s vysokou technickou úrovní očekávat potřebnou provozní spolehlivost a bezpečnost energetických sítí vn.
4. Přehled výhod popsané metody fázování směrových zemních ochran
- Zkušební zařízení je přenosné a snadno zhotovitelné, vyžaduje pouze napájecí třífázovou síť 500 V nebo 400/230 V, 3× 230 V nebo 3× 100 V, 50 Hz nebo pomocný transformátor, který bude modelovou síť napájet.
- Při ověřování funkce a správného připojení (směrování – nafázování) ochrany se žádný vstupní ani výstupní obvod na ochraně neodpojuje. Ověřování se vykonává v beznapěťovém stavu chráněného vývodu a při vypnutých MTN, ze kterých je snímána nulová složka napětí U0. Funkce je takto kompletně ověřena, včetně vypnutí příslušného vypínače ověřovaného vývodu.
- Zkušebním zařízením lze ověřit i reakci zemní směrové ochrany při přerušovaném zemním spojení.
- Zkušebním zařízením je možné ověřit bezchybné zapojení celého obvodu měření napětí, včetně případné závady každého ze tří MTN, ze kterých je snímána nulová složka napětí U0, rovněž průvlečného MTP (T) a bezchybného zapojení výstupní veličiny i0.
- Pro měření vstupních veličin do ochrany (U0, I0) při ověřování správného nafázování vyhoví běžné provozní přístroje.
Ing. Bernard Lukáš, Q-ELEKTRIK a.s.