Jak vybrat fotovoltaický panel
V dnešní době už není mezi jednotlivými výrobci a typy panelů takový rozdíl, jako býval kdysi, kdy byl trh zaplaven nekvalitními výrobky a druhovýrobou z Číny. Přesto existuje mnoho parametrů a faktorů, které můžeme, či měli bychom posuzovat při výběru vhodného panelu. Téměř všechny panely na trhu mají podobnou účinnost okolo 20 % a tudíž splňují podmínky pro dotační programy jako např. Nová Zelená Úsporám. Jaké parametry je nutné posuzovat při výběru vhodného fotovoltaického panelu? Záleží především na následujících:
1. Výkon
Aktuálně na trhu nejpoužívanější solární panely bývají v rozsahu 300 Wp - 600 Wp. Panely o větších výkonech jsou lepší s ohledem na vstupní investici. Místo dvou 300 Wp panelů můžete zvolit jeden 600 Wp a díky tomu ušetřit téměř 50 % nákladů na konstrukcích, popřípadě na optimizérech.
2. Rozměry a hmotnost
S výkonem souvisí rozměry, protože v drtivé většině s rostoucím výkonem panelu, rostou i jeho rozměry. Panely okolo 600 Wp se již blíží 3 m2 a hmotnost se pohybuje okolo 35 kg. S tak rozměrnými panely se značně zhoršuje manipulace, a proto se primárně používají pro průmyslové instalace. Pro domovní instalace se výkony nejběžněji pohybují mezi 350 Wp až 450 Wp (např. Longi Solar 450W). Takové panely mají ještě rozumné rozměry okolo 2 m2a hmotnost okolo 20-25 kg a tím pádem je s nimi mnohem jednodušší manipulace.
3. Barva
V minulém článku na téma Co je to fotovoltaika a jak funguje? jsme rozebírali rozdíl mezi polykrystalickými a monokrystalickými panely. Díky tomu už víte, že polykrystalické panely jsou zbarveny do modra a monokrystalické jsou černé. Na většině panelů se ovšem používají stříbrné rámy a jsou jasně viditelné spoje jednotlivých článků, které bývají nejčastěji zbarveny do stříbrna. Pro někoho, kdo požaduje designové řešení může být toto překážka. Proto vznikly tzv. „allblack“ panely, které mají černý rám a spojení jednotlivých článků je také vyvedeno v černé barvě. Toto řešení je mnohem estetičtější, avšak také o něco dražší (většinou však max okolo 10%). Pokud Vám nevadí znatelně vyšší cena, je dokonce možno pořídit solární panely téměř jakékoliv barvy viz obr. 2.
Obrázek 1: All black vs klasika
Obrázek 2: barevné solární články
4. Záruka
Většina výrobců dnes nabízí záruku 12 let a 20 – 25 let záruku na garantovaný maximální pokles výkonu, který bývá ve většině případů obsažen v datovém listu. Na trhu jsou ovšem i panely s 15, 20 nebo 25 letou zárukou. To se může jevit jako výhodné, ovšem výrobce to má zahrnuto do ceny a proto jsou takové panely z pravidla dražší.
Obrázek 3: Příklad uvádění záruk v datovém listu
5. Zkratový proud panelu
Solární panely se vyvíjí mnohem rychleji než střídače. Proto je třeba si dávat pozor na zkratové proudy. Nejnovější výkonné panely mívají zkratové proudy klidně okolo 14 - 15 A, což ne všechny střídače zvládají a je proto třeba na to při výběru dávat pozor, pokud vybíráme vhodné panely až po nákupu střídače.
Zdroj obrázku 1: https://altpowersolution.com/wp-content/uploads/2019/06/167-black-or-blue-solar-panels-which-is-better-800x470.jpg
Zdroj obrázku 2: https://www.entec.or.th/wp-content/uploads/2021/06/coloredsolarcells.jpg
Zdroj obrázku 3: data sheet k panelům JA Solar